123nieruchomości znalezione w tym wyszukiwaniu
Ukryj filtry
1
8
Szukaj
Filter icon Filtruj wyszukiwanie

Mieszkanie do wynajęcia w Gliwice

Sortowanie:
ad
ad
ad
ad
ad
ad
ad
ad
Podobne wyszukiwania

Mieszkania do wynajęcia: Gliwice

Gliwice to miasto powiatowe na Górnym Śląsku. W rankingu polskich miast pod względem liczby mieszkańców Gliwice zajmują 19 miejsce z około 177 tysiącami mieszkańców. 

W tym artykule przedstawimy mocno skróconą historię tego miasta oraz opowiemy nieco o jego gospodarce. Przyjrzymy się również edukacji i rozrywce, jaką oferuje, a na koniec przedstawimy radę jak łatwo znaleźć mieszkanie na wynajem długoterminowy w Gliwicach.

Historia

Gliwice stały się częścią Polski dopiero wraz z zakończeniem się II wojny światowej. Samo miasto powstało jednak już w XIII wieku i było częścią księstwa opolskiego, które to było lennem królów czeskich. 

Władanie królów czeskich nie trwało jednak długo, bo już w roku 1430 miasto, wraz z całym wschodnim Górnym Śląskiem, zostało zajęte przez wojska husyckie. 

Na początku XVI wieku, a dokładnie w 1526 roku Gliwice znów zmieniły swojego właściciela. Tym razem wraz z całym Górnym Śląskiem znalazły się pod władaniem Habsburgów. 

XVII wiek również nie okazał się dla miasta spokojny. W 1623 roku na miasto napadli polscy lisowczycy, a już trzy lata później miasto zdobyli Szwedzi. 

Kolejne przetasowania pojawiły się niewiele później, bo już w kolejnym wieku, wraz z wybuchem I wojny śląskiej. Po jej zakończeniu Gliwice stały się częścią Królestwa Prus. Taka sytuacja utrzymała się już właściwie do wspomnianego wcześniej zakończenia II wojny światowej. 

W wyniku ustaleń konferencji Jałtańskiej Gliwice zostały przydzielone Polsce. Niemieccy mieszkańcy zostali w większości przymusowo przesiedleni, a do miasta trafili ludzie z terenów utraconych, głównie ze Lwowa i Galicji Wschodniej.

Ważnym wydarzeniem z historii miasta był sfingowany atak na radiostację Gliwicką, który miał być pretekstem do zaatakowania Polski przez III rzeszę. Akcja została jednak przeprowadzona na tyle nieudolnie, że sojusznicy Polski nie nabrali się na nią, co niestety nie powstrzymało III rzeszy przed atakiem na nasz kraj i wywołaniem II wojny światowej. 

Gospodarka

Gwałtowny rozwój miasta został zapoczątkowany przez rewolucję przemysłową, a dokładniej przez stworzenie Królewskiej Odlewni Żeliwa. Wydarzenie to, zainicjowane przez postać niezwykle ważną dla Gliwic, czyli Friedricha Wilhelma von Redena, zapoczątkowało proces, który doprowadził do tego, że Gliwice stały się jednym z najważniejszych miast Górnego Śląska. W tym czasie w mieście oprócz wspomnianej wcześniej odlewni żeliwa działały zakłady maszynowe, odlewnie stali, Huta Gliwice, szlifiernia szkła i wiele innych mniejszych zakładów. 

Obecnie znaczenie przemysłu ciężkiego już znacząco spadło, choć na terenie miasta wciąż działa Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica. Dziś największym zakładem w mieście jest Opel Manufacturing Poland produkujący model Astra IV. Oprócz tego w mieście produkowane są filtry, katalizatory, maszyny budowlane, czy przykładowo czołgi PT-91 Twardy i wiele innych mniejszych i większych urządzeń. 

Na terenie miasta działa również park technologiczny i podstrefa ekonomiczna. Obie te instytucje są dotowane przez państwo i wspierają rozwój mniejszych przedsiębiorców, jednocześnie rozwijając, już i tak bogaty rynek pracy w Gliwicach. 

Jeśli więc szukasz mieszkania do wynajęcia w Gliwicach, bo chcesz tam znaleźć pracę, to nie przeliczysz się. Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz i jakie masz doświadczenie, możesz być niemal pewny, że tam znajdziesz pracę. Wynajem mieszkania w Gliwicach to więc w praktyce gwarancja znalezienia pracy. 

Edukacja

Gliwice nie są dużym miastem, a mimo to na jego terenie działają dwa oddziały szkół wyższych. Oprócz tego będziesz mieć dostęp do 12 żłobków, 48 przedszkoli, 38 szkół podstawowych i prawie 50 szkół ponadpodstawowych. Położenie miasta na Górnym Śląsku sprawia, że dostęp do edukacji nie kończy się na granicach miasta. Decydując się na wynajem długoterminowy w Gliwicach, będziesz mieć łatwy dostęp do wszystkich szkół Górnego Śląska. 

Rozrywka

Gliwice to również miasto, które nie pozwoli ci się nudzić. Działają tam trzy kina, sześć teatrów, trzy chóry oraz liczne galerie sztuki i muzea. W mieście organizowane są również liczne festiwale cykliczne, z których najbardziej znane są festiwale Jazzowe. 

Miasto pozwala również na aktywne spędzanie wolnego czasu. Do twojej dyspozycji będzie sześć parków, dwa kąpieliska, cztery baseny, lodowisko, palmiarnia i młodzieżowy dom kultury. W okolicach miasta poprowadzone zostały również piesze i rowerowe szlaki turystyczne, w tym szlaki tematyczne jak Szlak architektury drewnianej województwa śląskiego, czy Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Mieszkania do wynajęcia - Gliwice

Rynek domów do wynajęcia w Gliwicach, podobnie jak rynek kawalerek do wynajęcia w Gliwicach jest dosyć trudny. Dużo łatwiej będzie ci znaleźć 2 lub 3 pokojowe mieszkanie. Wynajem mieszkania w Gliwicach musisz rozpocząć od przeglądania różnych stron z ogłoszeniami. Dobrym przykładem jest wpisywanie w olx: mieszkania do wynajęcia Gliwice. Ta jedna strona to jednak zdecydowanie za mało. Będziesz musiał/a codziennie przeglądać ich co najmniej kilka. Mamy jednak dla ciebie radę, możesz skorzystać z porównywarki ogłoszeń Rentola.pl. Sprawi ona, że szybko sprawdzisz ogłoszenia z różnych stron i wynajem mieszkania w Gliwicach będzie łatwiejszy, niż się spodziewasz. 

{"slug":"gliwice","title":"Gliwice"}
gliwice