Najlepsze miasta w Polsce

na wypadek apokalipsy zombie

Dowiedz się więcej

Wstęp

W ostatnich latach świat zmagał się z licznymi wyzwaniami. Pandemia Covid-19, wojny i zmiany w strukturach społecznych i ekonomicznych—wszystko to kształtuje kulturowy, społeczny i gospodarczy krajobraz na całym świecie. W Rentola staramy się zrozumieć i badać te zmiany, prezentując je w przyjazny dla użytkownika sposób, często za pośrednictwem rankingów.

Tym razem stworzyliśmy scenariusz: co gdyby nowa epidemia zamieniła ludzi w zombie, a między żywymi a martwymi wybuchła wojna? Gdzie w Polsce byłoby najlepsze miejsce, by przetrwać? Przeanalizowaliśmy dane z pięciu kategorii (Podatność, Kryjówki, Zaopatrzenie, Bezpieczeństwo, Mobilność) i wyłoniliśmy najlepsze polskie województwa i miasta na podstawie ich średnich wyników.

Więc jeżeli nie masz szczęścia mieszkać w najbezpieczniejszym województwie podczas globalnej apokalipsy zombie, polecamy skorzystać z naszej strony internetowej, aby znaleźć zakwaterowanie w odpowiednim miejscu!

introduction

5 grup danych

Każda z pięciu kategorii zawiera zestaw punktów danych, które zostały starannie wybrane, aby odzwierciedlić charakterystykę danej kategorii. Każdy z tych konkretnych punktów danych został przeanalizowany i przypisano mu wartość dla każdego województwa i miasta, po czym obliczono średnią wartość. Poniżej przedstawiono przegląd podstawowych danych, wykorzystanych dla każdej kategorii:

 • vulnerability icon

  Podatność

  Wskaźniki: WSPÓŁCZYNNIK GĘSTOŚCI ZALUDNIENIA, WSKAŹNIK ŚMIERTELNOŚCI, WSKAŹNIK NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, PRZEWLEKŁE STANY ZDROWIA, ITD.

  Niektóre miejsca są idealnymi siedliskami dla dużych epidemii, które rozprzestrzeniają się szybko. Pomyśl o ostatnich latach, kiedy widzieliśmy kombinację czynników: mnóstwo ludzi żyjących w bliskim kontakcie, mnóstwo turystów przyjeżdżających i odjeżdżających, dużą liczbę przewlekłych chorób w populacji, a nawet ryzyko katastrof. Przyjrzeliśmy się wszystkiemu, aby dowiedzieć się, które województwa i miasta są najbardziej narażone na zostanie przytłoczenie falą zombie.

 • hideouts icon

  Kryjówki

  Wskaźniki: WSKAŹNIK ODPOWIEDNIO DUŻYCH MIESZKAŃ, CAŁKOWITA LICZBA JEDNOSTEK MIESZKALNYCH, ODDZIELNE DOMY, ITD.

  Zapomnij o tym, co widziałeś w filmach o astronautach ratujących ziemię przed asteroidami; apokalipsa to raczej ekscytująca gra w chowanego. Dlatego ważne jest, aby znaleźć najlepsze kryjówki - te sekretne miejsca, które są extra bezpieczne i ukryte daleko. Ten indeks pokazuje, ile kryjówek ma każde województwo lub miasto, więc możesz znaleźć idealne miejsce do ukrycia.

 • supplies icon

  Zaopatrzenie

  Wskaźniki: PRODUKTY ROLNE, LICZBA SKLEPÓW SPOŻYWCZYCH, LICZBA APTEK, AKTYWNOŚCI ZWIĄZANE Z ZAKWATEROWANIEM I WYŻYWIENIEM, ITD.

  Będziesz potrzebować wielu rzeczy: jedzenia, paliwa, narzędzi, broni, ubrań, leków itp. Kiedy chodzi o przetrwanie, wydajność i wygoda są najważniejsze, więc lepiej mieć wszystkie te sklepy w pobliżu, aby móc z nich pożyczyć towary tak szybko, jak to możliwe.

 • mobility icon

  Mobilność

  Wskaźniki: LICZBA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH I MOTOCYKLI NA GOSPODARSTWO DOMOWE, LICZBA STACJI PALIW, ITD.

  W świecie opanowanym przez zombie, być może będziesz musiał wyruszyć na wielkie przygody, aby znaleźć innych ocalałych, ważne rzeczy, które potrzebujesz, albo po prostu trochę szczęścia. W takim przypadku posiadanie niezawodnego środka transportu staje się twoim najlepszym przyjacielem, a możliwość szybkiego i łatwego przemieszczania się staje się twoim najważniejszym atutem. Pamiętaj, że gdy sytuacja staje się trudna, możliwość szybkiego i swobodnego poruszania się jest jak posiadanie supermocy.

 • safety icon

  Bezpieczeństwo

  Wskaźniki: WSKAŹNIK PRZESTĘPCZOŚCI, SKLEPY Z BRONIĄ, LICZBA KOMISARIATÓW POLICJI ITD.

  Mówiąc o samoobronie... Przyjrzeliśmy się, kto ma najwięcej broni, specjalistycznych sklepów i komisariatów policji, więc przygotuj się na odkrycie mistrzów, uzbrojonych po zęby i gotowych na zamienienie tych nieumarłych wrogów w skwierczący gorący grill.

categories

LUBLIN I WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE TO NAJBEZPIECZNIEJSZE MIEJSCE

Według naszych badań, Lubelskie zajmuje pierwsze miejsce pod względem odporności na zombie. Ale co sprawia, że ta spokojna prowincja, położona w sąsiedztwie Warszawy, Białegostoku i Krakowa, jest dobrze przygotowana do odparcia fali zombie lub uniknięcia ich pojawienia się w ogóle? Lubelskie uzyskało stosunkowo wysokie wyniki we wszystkich kategoriach. Pomimo tego, że nie znalazło się w pierwszej piątce w kategoriach KRYJÓWKI i MOBILNOŚĆ ze względu na stosunkowo ograniczoną liczbę mieszkań i pojazdów, może poszczycić się najwyższym średnim wynikiem spośród wszystkich rywali. Prowincja jest dość wysoko oceniana pod względem BEZPIECZEŃSTWA (2 miejsce), PODATNOŚCI (3 miejsce) i ZAOPATRZENIA (3 miejsce), więc w przypadku zagrożenia zombie, będziesz dobrze chroniony i wyposażony we wszystko, czego potrzebujesz.

TRZYMAJ SIĘ Z DALA OD WOJEWÓDZTW: MAŁOPOLSKIEGO, POMORSKIEGO I PODKARPACKIEGO

Według naszych badań, województwo Małopolskie zostało zidentyfikowane jako najmniej bezpieczne miejsce do przetrwania apokalipsy zombie. Zajęło ostatnie miejsce w kategorii MOBILNOŚĆ i 15. miejsce w kategorii ZAOPATRZENIE. Zapewnienie odpowiedniej ilości zapasów jest absolutnie kluczowe, a dysponowanie wystarczającą ilością pojazdów jest równie ważne. Bez odpowiedniej ilości obu, możesz znaleźć się w beznadziejnej sytuacji, między hordami zombie a groźbą głodu i chorób. Więc nawet jeśli Małopolskie jest często uznawane za przyjemne miejsce do życia w czasach pokoju, byłoby dalekie od idealnego, aby pozostać w prowincji podczas wybuchu zombie!

Poznań zajął pierwsze miejsce zarówno w kategorii ZAOPATRZENIE, jak i PODATNOŚĆ. Oznacza to, że możesz spodziewać się obfitego zaopatrzenia w jedzenie, wodę i leki, przy wolniejszym rozprzestrzenianiu się chorób, co zwiększa Twoje szanse na przetrwanie. Mimo, że możliwości miasta w zakresie bezpiecznych kryjówek i narzędzi samoobrony mogą wymagać poprawy, trochę kreatywności może przekształcić je w twierdzę przetrwania!

Jeśli chodzi o województwo Podkarpackie, zajęło 15. miejsce w kategorii KRYJÓWKI, po czym 14. miejsce w kategorii ZAOPATRZENIE, i 12. miejsce w kategorii MOBILNOŚĆ. Te rankingi wskazują na powtarzający się problem widoczny w poprzednich prowincjach. Przy tak niskich wynikach w tych kluczowych kategoriach, oczywiste jest, że przetrwanie w tym obszarze będzie stanowiło poważne wyzwanie.

WIĘCEJ INFORMACJI WKRÓTCE! SZEŚĆ NAJWIĘKSZYCH MIAST W POLSCE NAJLEPSZYCH DO PRZETRWANIA

Aby zapewnić dokładność naszych badań, postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się sześciu największym miastom w Polsce i zidentyfikować, które z nich oferuje najkorzystniejsze warunki do przetrwania apokalipsy zombie.

I w tym badaniu dokonaliśmy interesującego odkrycia! Podczas gdy początkowo zidentyfikowaliśmy województwo lubelskie jako najbezpieczniejsze, miasto po przeciwnej stronie kraju nieoczekiwanie wyszło na prowadzenie. Według naszych badań, Poznań jest najbezpieczniejszym i najbardziej komfortowym miastem do przetrwania inwazji nieumarłych.

Poznań zajął pierwsze miejsce zarówno w kategorii ZAOPATRZENIE, jak i PODATNOŚĆ. Oznacza to, że możesz spodziewać się obfitego zaopatrzenia w jedzenie, wodę i leki, przy wolniejszym rozprzestrzenianiu się chorób, co zwiększa Twoje szanse na przetrwanie. Mimo, że możliwości miasta w zakresie bezpiecznych kryjówek i narzędzi samoobrony mogą wymagać poprawy, trochę kreatywności może przekształcić je w twierdzę przetrwania!

Dane/
Meto
dologia

Wszystkie dane zostały zebrane i przetworzone przez Główny Urząd Statystyczny.. Wykorzystano najnowsze dostępne dane z każdego źródła. Normalizacja min-max została użyta do indeksowania danych źródłowych. Metoda ta pozwala nam przekształcić dowolny rodzaj danych na wartość między 1-10, gdzie 1 reprezentuje najniższą / najgorszą wartość, a 10 najwyższą / najlepszą wartość w danym obszarze. Oznacza to, że im wyższy wynik osiągnie dany obszar, tym lepszy jest w stosunku do innych.

categories map

O Rentola

Rentola to płatny agregator, który ułatwia Ci znalezienie swojej kolejnej przygody mieszkaniowej. Oferujemy unikalne doświadczenie na żądanie dla najemców i wynajmujących na całym świecie. Naszym celem jest uproszczenie procesu łączenia wynajmujących z najemcami, poprzez wsparcie i przewodnictwo na początkowym etapie doświadczenia wynajmu. Obecnie jesteśmy obecni w kilkunastu krajach na całym świecie i rozwijamy się, uczymy i badamy codziennie.

W 2023 roku zamierzamy dotrzeć do 50 milionów użytkowników na całym świecie. Jesteśmy międzynarodowym zespołem, obejmującym wiele kontynentów, którego celem jest pomoc zarówno najemcom, jak i wynajmującym w znalezieniu idealnego mieszkania. Ciągle pracujemy nad ulepszaniem Twoich doświadczeń, a nasza inteligentna wyszukiwarka sprawia, że znalezienie nieruchomości do wynajęcia lub najemcy Twoich marzeń jest prostsze niż kiedykolwiek.