Wskazówki dotyczące unikania oszustw przy wynajmowaniu mieszkań i fałszywych ogłoszeń

Najnowsza aktualizacja: maj 11, 2022

W stale rozwijającym się świecie mediów często trudno jest odróżnić, co jest prawdziwe, a co fałszywe. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe, to zazwyczaj tak jest. Nie jest łatwo wiedzieć, czego szukać i co może być znakiem ostrzegawczym. Rentola ma nadzieję, że dzięki temu tekstowi łatwiej będzie Ci zobaczyć te dzwonki alarmowe, zanim będzie za późno. 

Zdjęcia domu

Poważna reklama będzie zawierać wyraźne i duże zdjęcia. Dzisiaj zdjęcia bardzo łatwo oszukać, lub zmanipulować. To sprzedawcy chcącemu szybko sprzedać lub wynająć dom powinno zależeć na odpowiedniej jakości zdjęciach. Jest to korzystne dla obu z was, że sprzedawca zamieszcza kilka autentycznych zdjęć. Jeśli reklama zawiera tylko zdjęcia elewacji lub pokazuje coś, co wygląda jak pokój hotelowy, to jest to lampka ostrzegawcza. Nie zapomnij, że zawsze możesz skontaktować się z osobą kontaktową i poprosić o dodatkowe zdjęcia, jeśli nie jesteś pewien!

 

Skontaktuj się ze sprawdzonym wynajmującym 

Kolejną wskazówką jest skontaktowanie się z poważnym właścicielem, który prowadzi właściwą działalność w zakresie wynajmu mieszkań. Otrzymaliśmy wskazówkę dotyczącą strony internetowej o nazwie Landlord List (Lista wynajmujących), gdzie można łatwo znaleźć informacje kontaktowe do poważnych wynajmujących w największych miastach w Polsce. Zaletą bezpośredniego kontaktu z właścicielami jest również to, że możesz mieć pierwszeństwo lub szansę na mieszkanie, które wkrótce będzie wolne.

 

Cena

Brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe? W takim razie zazwyczaj tak jest!

Musisz spróbować myśleć logicznie na takim etapie jak ten. Czy jest prawdopodobne, że mieszkanie w tej lokalizacji i w tym standardzie zostanie sprzedane / wynajęte za tę cenę? Czy są jakieś dodatkowe koszty, które zdecydowali się nie publikować? Oszust będzie próbował utrzymać się poniżej średniej ceny rynkowej, aby przyciągnąć zdesperowanych poszukiwaczy domów. Podwójnie sprawdź informacje przed podpisaniem czegoś i raczej poproś raz za dużo niż za mało.


 

Informacje o domu

Dużym znakiem ostrzegawczym jest tekst ogłoszenia. Jeśli tekst jest niekompletny lub w języku angielskim, należy zachować ostrożność. Jeśli opis jest niespójny, może to oznaczać, że został on poddany programowi ortograficznemu mającemu na celu przyciągnięcie kupujących. Osoba, która nie jest właścicielem domu lub nawet w nim była, nie może opisać, jak on wygląda, ani otoczenia. Jest to dość prosty sposób na odróżnienie fałszywego ogłoszenia od prawdziwego. Większość oszustów mieszka za granicą i w związku z tym chce udawać, że wynajmują / sprzedają swój dom, który mają w Polsce. Zwróć również uwagę na opis domu w umowie, ponieważ często nie pasują one do danego domu.

 

Adres domu

W większości ogłoszeń pełny adres jest wyświetlany z nazwą ulicy, kodem pocztowym i piętrem. Jeśli w ogłoszeniu nie ma żadnego z nich, może to być spowodowane tym, że dom jest już zajęty lub nie istnieje. Jeśli istnieje kompletny adres, zawsze można skontaktować się z tymi, którzy obecnie tam mieszkają, aby sprawdzić, czy mogą pomóc z nieco więcej informacji. 

 

Informacje kontaktowe dla wynajmującego

Zawsze sprawdzaj, czy numer telefonu, który otrzymujesz, trafia do właściwej osoby. Czy adres e-mail jest logiczny, czy też jest pod inną nazwą? Czy mówią w innym języku niż ten, w którym jest napisane ogłoszenie? Wszystkie te małe rzeczy, o których możesz nie myśleć, mogą wykazywać oznaki oszustwa. Sprawdź wszystkie informacje, które dostajesz w dodatkowym czasie i bądź czujny. 

 

Powodzenia w poszukiwaniach!

Szukasz nieruchomości do wynajmu? Szukaj wśród 30 298 dostępnych nieruchomości
Wyszukaj teraz